Grethe Carstensen

 

Grethe Carstensen har malet billeder hele livet igennem, ganske enkelt fordi hun ikke kan lade være. Lysets indfald på nogle flasker, lyset og luften over marker, knejsende træstammer eller dansende par. Alt sammen malet med hendes undersøgende pensel, - heftige, energiske strøg og små fine farvepauser. Hun ved præcis, hvad den ene farve gør ved den anden og forstår, som ingen anden, at blande netop den farve, hun ønsker. Hun omsætter det genkendelige til sit eget følsomme billedsprog. Grethe Carstensen er æresmedlem i Sønderjydske Kunstnere og har gennem en af sammenslutningens udstillinger solgt til Statens Kunstfond.
Lise Tuxen

        

 

Grethe portraet

Grethe Carstensen

Johs. Ewaldsvej 15
6400 Sønderborg
Telefon: 74425548 / 40515548
Mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.