Pernille Bejer


"I overført betydning bearbejder hun ofte sporet som motiv. Sporene i sandet, når vandet trækker sig tilbage, sporene efter en storm, dyrs spor, vækstens spor, spor efter mikrokosmiske tildragelser og makrokosmiske bevægelser.
Man kunne måske forvente, at et så dramatisk udtryk og indhold ville give sig udslag i voldsomt romantiske billeder med fejende alt-eller-intet attitude. Intet kunne imidlertid ligge Pernille Bejer mere fjernt. Hendes billedverden, hvad enten det drejer sig om maleri eller grafik, er et studium i diskretion. I manglende selvhævdelse og store armbevægelser. Hverken fordi hun savner ambitioner eller noget at have på hjertet, men fordi hendes temperament er sådan”.
Tom Jørgensen, Kunstavisen

        

 

Portraet Pernille Beier

Pernille Bejer

Byvej 2, Bådsbøl-Ballum
6261 Bredebro
Telefon: 22287475
Mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
www.pernillebejer.dk