Lise Tuxen

 

”En skarphed, et sikkert farvevalg, en stram struktur og styring, udmønter sig i en stærk intensitet i Lise Tuxens værker – og giver paralleller til hendes akademiske baggrund som arkitekt.
Denne sikkerhed er gældende i store som små formater. De storladne og rå landskaber transformeres over på lærredet, hvor Lise fastholder naturoplevelsen, og samtidig formår at fange øjeblikkets sjæl. ”
Galleriejer Kim Nørballe, Augustiana

”Motivverdenen ligger og vipper mellem abstraktion og ekspressivt landskabsmaleri.
Farvernes indbyrdes forhold og styrke er i høj grad med til at bestemme maleriets karakter. Hendes malerier fremstår med en kraft og rytme, der insisterer på det umiddelbare, skitseagtigt udtryk. Hun fanger noget af den dimension, vi ikke kan se, men alligevel fornemmer.”
Birgitte Ramskov, Kunstavisen

        

 

portraet Lise

Lise Tuxen

Blomstergade 34
6400 Sønderborg
Telefon: 25 7428 58
Mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
www.lisetuxen.dk