Hanne Ida Helstrup

 

Hanne Ida Helstrup, der er uddannet ved Det Fynske Kunstakademi, kredser motivisk om efterårets nøgne marker med plovfurer og majsstubbe. Hendes teknikker er alm. klassisk ætsning og unika grafik raderet med boremaskine, dremel og rystepudser på plexiglas, som hun sværter ind og indrammer med lidt luft mellem glas og bagbeklædning, hvorved hun opnår en særlig dybdevirkning i billedet. Værkerne er kontrastfyldte i spændet mellem hvid og sort, mens ætsningerne har flere mellemtoner og detaljer. Stemningen er ofte melankolsk og dramatisk.

”Som grafiker bruger Hanne Ida sin tekniske kunnen til en helt ny og gribende fortolkning af det sort hvide univers, hvor kun det mest vigtige står tilbage i et stærkt og blivende udsagn. Hun mester at forenkle det sete, hvor bearbejdelsen bliver til motiver om eksistentielle spørgsmål. Hanne Idas selvudviklede teknik med radering i plexiglasplader understreger hendes talent og idéer til fornyelse indenfor grafikken.”
Galleriejer Kim Nørballe, Augustiana

        

 

Hanne Ida Helstrup portraet

Hanne Ida Helstrup

Rojumvej 91
6400 Sønderborg
Telefon: 23627282
Mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
www.hanneida.dk