Malene Hansen

 

”Keramiker Malene Hansens værker, skulpturer, handler om styrke, om skrøbelighed og hvad hun som keramiker kan gøre med materialet ler. Malene Hansens arbejder har en indre kraft i sig, og de er båret af en søgen og en voldsom nysgerrighed. Hendes skåle, kander, fade og vaser er ikke alene keramiske værkers præcise og smukke håndværksmæssige arbejder. De er visionære, legende, søgende og livsbekræftende arbejder.”
Lars Lisberg, Kunstavisen

….”Sådan er det også med Malene Hansen. Hendes bopæl i Højer nær vadehavet og et halvt års rejse på kryds og tværs i Grønland har givet hende en fornemmelse for barsk usentimental natur”….. (citat: 101 kunstnere 2014, en hyldest til mangfoldigheden s. 56)

”Fotograferet ude i landskabet ligner hendes keramiske værker selv et stykke natur. Rustikke, nøgterne og organisk virkende viser hendes krukker, skåle og stentøjsskulpturer inspiration fra muslingeskaller, tang, drivtømmer, rullesten og hvad, der ellers dukker op på stranden skyllet op af havet” (citat: 101 kunstnere 2014, en hyldest til mangfoldigheden s. 56).
Tom Jørgensen, Kunstavisen

        

 

Malene Hansen portraet

Malene Hansen

Møllegade 4
6280 Højer
Telefon: 22487763
Mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.