Bente Gellert

 

Bente Gellert er en sand og ægte dyremaler. Hun formår at fange sjæl, instinkt og kropssprog i dyrene. Igennem akvarel, akryl, olie og pastel lyser kærligheden og omsorgen for dyrene. Ofte har hun givet de udnyttede og lidende dyr en stemme gennem kunsten - men også glæden, hvilen og roen i hesten, hunden, katten og geden. Hendes hurtige streg, farvevalget og passionen for motivet viser talent og evne til at udtrykke dyrets personlighed. De nye billeder i pastel er kraftfulde og viser samtidig det hemmelighedsfulde ved dyrene - vi ser deres form, og inde i en sovende hund og en hvilende ged er der et galleri af følelse. Glæde, sorg, uro, nysgerrighed tilsat evnen til at hvile i sig selv. Dyr forstiller sig ikke, og Bente Gellert kan fange det hele dyr, når hun tager fat med pensel og kridt.
Birgit Veronika Rævdal, forfatter

        

 

portraet Bente Gellert

Bente Bramsensgaard Gellert

Vestermark 16, Tørsbøl
6300 Gråsten
Telefon: 74659506 / 20928506
www.bentegellert.dk